Budowa i funkcja włosa

Włosy są jednym z atrybutów urody. Długie i mocne od zawsze były oznaką zadbania i dobrego zdrowia, rzadkie włosy zaś kojarzą nam się z chorobą. Pokrywają one praktycznie całe nasze ciało, z wyjątkiem podeszew, war, wewnętrznych części dłoni i zgięć stawów. W jednych miejscach są gęstsze i grubsze, w innych w toku ewolucji zanikły.

Z punktu widzenia histologii włosy, podobnie jak paznokcie, są wytworem naskórka. Ich głównym materiałem budulcowym jest białko keratyna, która nadaje im trwałość i wytrzymałość.

Na naszej głowie znajduje się ich przeciętnie ok. 100 000-150 000. Rosną z szybkością średnio 1cm na miesiąc, a przeżywają kilka lat. Miejsce wypadających włosów zajmują nowe. Oznacza to, że codziennie tracimy mniej więcej 100 włosów i jest to zjawisko całkowicie naturalne.

Jakie są funkcje włosów?

Obecnie spełniają głównie rolę estetyczną. U naszych przodków włosy były grubsze i pokrywały niemal całe ciało – również strukturą przypominały bardziej te zwierzęce. Dzięki wykorzystaniu skór i użyciu odzieży jednak funkcja termoregulacyjna powoli stawała się zbędna. Włosy stały się wyznacznikiem urody, szczególnie te na głowie. Oprócz tego, że są elementem doboru naturalnego i znalazły swoje miejsce w kulturze, stanowią też ochronę dla naszej głowy. Rzęsy i brwi z kolei są barierą dla kurzu i małych owadów.

Jak zbudowany jest włos?

Można podzielić go na 3 warstwy – zewnętrzną stanowi osłonka włosa, środkową istotą korowa, która nadaje mu kolor, a wewnętrzną nazywamy istotą rdzenną. Podstawową jednostką jest mieszek włosowy. Z jego macierzy powstaje, w wyniku rogowacenia, łodyga włosa, która otoczona jest pochewką. Część łącznotkanowa tworzy brodawkę włosa, odpowiedzialną za jego odżywianie. W jej obrębie znajdują się naczynia krwionośne i nerwy. Wypadające włosy charakteryzują się właśnie uszkodzeniem tej części. Powyżej brodawki znajdują się melanocyty – komórki wytwarzające melaninę, czyli barwnik. Od jej ilości zależy kolor naszych włosów. Najwięcej melaniny mają włosy czarne, a najmniej siwe. Opuszka (cebulka) włosa otacza brodawkę. Razem ze starzeniem się włosa powoli zanika, zastępowana przez kolbę. Na tym miejscu w przyszłości powstanie opuszka nowego włókna włosowego. Gruczoły łojowe produkują wydzielinę nazywaną łojem. Składa się ona z lipidów i ma za zadanie natłuszczać skórę głowy i chronić ją przed drobnoustrojami.

Osłonka włosa zbudowana jest z łusek, zapewniających ochronę przed szkodliwym działaniem środowiska zewnętrznego.

Rdzeń nie jest stałym elementem struktury – zazwyczaj jest cienki i nieciągły. Tym włosy ludzkie różnią się od zwierzęcych.

Dbałość o włosy towarzyszy nam od zawsze. Są w końcu naszą wizytówką. Problem pojawia się, gdy zaczynają wypadać. Z łysieniem radzimy sobie na różne sposoby. Stosujemy specjalne odżywki i szampony, chodzimy na zabiegi kosmetyczne i fryzjerskie. Rzadkie włosy próbujemy zagęścić preparatami i zabiegami. Istnieją nawet specjalne posypki z nanowłókien keratynowych – czyli ze wspomnianego wcześniej białka strukturalnego włosów.

Wszystko po to, żeby nasza fryzura wyglądała pięknie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *