Cykl życiowy włosa

Jak długo żyje włos? Jak to się dzieje, że włosy wypadają, a wciąż mamy ich tak dużo? Pewnie niejeden z nas zadawał sobie takie pytania, ale nie wiedział, gdzie szukać informacji na ten temat.

Włosy towarzyszą nam przez całe życie i są ważnym elementem naszej urody. Zniszczone i cienkie włosy mogą wskazywać na to, że w organizmie dzieje się coś niedobrego, zaś lśniące i grube zazwyczaj świadczą o dobrej kondycji ciała. Wiele czasu spędzamy na ich pielęgnowaniu, zwracamy uwagę na to, jakich szamponów i odżywek używamy, kupujemy także rozmaite specyfiki  mające je wzmacniać i chronić. Boimy się wypadania włosów, nie wiedząc, że może być to naturalna konsekwencja ich starzenia się. Warto więc poznać, jak przebiega życie włosa i prześledzić jego losy od początku do końca.

U człowieka włosy znajdują się jednocześnie na różnym etapie rozwoju. U zwierząt jest zupełnie inaczej, cykle życiowe są zsynchronizowane. Dlatego obserwujemy takie zjawiska jak linienie. Na naszym ciele zaś losowo rozmieszczone są starsze i młodsze włosy.

Ich wzrost możemy podzielić na 3 główne okresy: anagen (wzrostu), katagen (inwolucji) oraz telogen (spoczynku).

Najwięcej włosów znajduje się w fazie wzrostowej, czyli anagenie – nawet 80%. Cechuje go intensywny wzrost i szybkość zachodzących w macierzy włosa podziałów. W związku z tym najbardziej rozwinięta jest opuszka włosa, popularnie zwana cebulką, oraz wchodząca w nią brodawka. Znajdują się w niej naczynia krwionośne i nerwy, które odpowiadają za odżywienie włosa i dostarczenie mu niezbędnych składników do rozwoju. Anagen trwa kilka lat (u przeciętnego człowieka od 3 do 6).

Następną fazą jest inwolucja, czyli katagen. Trwa bardzo krótko, do kilku tygodni, więc jednocześnie na głowie znajdziemy jedynie ok. 1% takich włosów. Opuszka w tym czasie podlega procesowi zaniku i rogowacenia, a na jej miejsce powstaje charakterystyczna kolba. To z niej powstanie kiedyś nowa opuszka.

Ostatnią fazą, o długości trwania do kilku miesięcy, jest telogen. Ok. 20% włosów jest właśnie w stanie spoczynkowym. Na skutek osłabienia ukrwienia i odżywienia, coraz starsze i cieńsze włosy powoli szykują się do oddzielenia od cebulki. Jednak nie ma się czym martwić. Ich miejsce bardzo szybko zajmą nowe włókna. Z jednej opuszki w trakcie życia rozwija się kilka włosów.

Stan włosów określa się na podstawie trichogramu. Jest to badanie mikroskopowe, podczas którego ocenia się, czy nie dochodzi do nadmiernego wypadania włosów, i w jakiej fazie się znajdują. Stres spowodowany uszkodzeniem mechanicznym, przewlekłą chorobą czy działaniem czynników szkodliwych sprawia, że włosy przechodzą w okres telogenu i łatwo o ich utratę.

Są różne sposoby, żeby zapobiegać zbyt szybkiemu łysieniu. Niektóre z nich wpływają właśnie na cykl życiowy włosa. Są to wszelkiego rodzaju odżywki i maski, które nakłada się na skórę głowy, mające za zadanie dostarczyć odpowiednik składników odżywczych. Istnieją także zabiegi, np. mikronakłuwanie, gdzie omija się barierę naskórka i minerały wstrzykuje się bezpośrednio pod skórę. Jeśli jest już za późno i łysienie ma bardziej zaawansowany etap nic straconego. Dostępne są specjalne posypki z nanowłóknami keratynowymi, czyli z białka budującego włosy, które dają efekt wypełnienia ubytków i gęstości. Ostatecznością są zabiegi operacyjne, jak np. przeszczep włosów. Wiąże się on niestety z poważniejszą ingerencją w ciało.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *