Przyczyny wypadania włosów

Piękne i gęste włosy od zawsze były oznaką zdrowia. Obecnie, coraz więcej ludzi cierpi jednak z powodu przerzedzających się i wypadających włosów. Zastanawiać by się można – jak to możliwe w czasach, gdy do pielęgnacji ciała przykłada się tyle uwagi, a z każdej strony zasypywani jesteśmy reklamami szamponów i odżywek.

Problem ten jest niezwykle skomplikowany, gdyż przyczyn utraty włosów jest wiele. Co istotne, z niektórymi wciąż nie potrafimy sobie poradzić. Poznaj przyczyny wypadania włosów.

Zdecydowanie najczęstszą z nich jest łysienie androgenowe. Stanowi ponad 90% przypadków i ma przede wszystkim podłoże genetyczne. Nazywane bywa łysieniem typu męskiego, jednak jest to mylące – mimo że dotyka głównie mężczyzn, może ujawnić się również u kobiet. Uznaje się, że spowodowane jest nadwrażliwością organizmu na dihydrotestosteron (pochodną testosteronu). Sprawia on, że mieszki włosowe kurczą się, co prowadzi do upośledzenia odżywiania i skrócenia czasu życia włosa. Niestety, nie powstała jeszcze całkowicie skuteczna metoda powstrzymania tego zjawiska.

Zbyt intensywne emocje także nie służą skórze głowy. Stres staje się coraz powszechniejszą przyczyną wypadania włosów. Ich struktura oraz wytrzymałość zmniejsza się na skutek życia w ciągłym pośpiechu i napięciu, głównie poprzez zmiany hormonalne. Na pewno ma na to wpływ styl życia – brak dbałości o odpowiednią ilość snu oraz dostarczanie naszemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych.

To właśnie dieta ma ogromne znaczenie w utrzymaniu naszych włosów w odpowiedniej kondycji. Jeśli nie jest ona zbilansowana i nie zawiera podstawowych mikro i makroelementów, nasze ciało da o tym znać właśnie poprzez wypadające włosy. Dlatego powinniśmy uwzględnić    w jadłospisie pokarmy bogate w żelazo, krzem, cynk, magnez, oraz witaminy z grupy B. Warto zwrócić uwagę na to, co jemy!

Przerzedzanie włosów może być niestety oznaką toczącej się w organizmie choroby. Jest to jeden z objawów m.in. schorzeń tarczycy czy anemii. Czasami jest chorobą samą w sobie, jak łysienie plackowate, którego przyczyna nie jest do końca wyjaśniona. Niekiedy jest skutkiem zakażenia toczącego się w obrębie skóry głowy, np. grzybicy lub łojotokowego zapalenia skóry. Dotyka też osoby przewlekle chore, mające niedobory białek i innych składników budulcowych, jako manifestacja ogólnego wyniszczenia.

Tendencję do wypadania mają także włosy poddawane zbyt częstym i intensywnym zabiegom kosmetycznym. Częste farbowanie, stylizacja agresywnymi preparatami czy narażanie   na uszkodzenia termiczne, np. przy użyciu prostownicy lub suszarki o zbyt dużej mocy wpływają negatywnie na strukturę włosa. Ciasne upinanie sprzączkami i gumkami mogą doprowadzić do jego mechanicznego uszkodzenia i oddzielenia.

To tylko niektóre przyczyny wypadania włosów. Jak sobie z tym radzić? Najlepiej do tego nie dopuścić i rozpocząć od profilaktyki. Części z wyżej wymienionych przypadków jesteśmy       w stanie uniknąć. Powinniśmy zacząć od przestrzegania diety, bogatej w potrzebne nam witaminy   i minerały. Nie należy także przemęczać naszej fryzury forsownymi zabiegami i stylizacjami. Lekarstwem na stres może być znalezienie chwili na relaks i odpoczynek każdego dnia.

Osoby, które już mierzą się z tym problemem, nie muszą załamywać rąk. Na rynku dostępne są preparaty na porost włosów, leki oraz odżywki przyspieszające ich rozwój i regenerację. Mając na uwadze, że łysienie może być zwiastunem choroby – zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *