Wypadające włosy – jakie są przyczyny tego zjawiska i jak mu zaradzić?

Mocne i piękne włosy to komfort dla każdego człowieka. Nie trzeba wtedy zbytnio martwić się tym, jak o nie zadbać, czy jak ułożyć, żeby zakryć ubytki. Oczywiście jednym przychodzi to łatwiej, gdyż cieszą się naturalnie zdrowymi włosami, a inni posiłkują się przeróżnymi sposobami, by osiągnąć taki efekt. Wypadające włosy są jednak powszechnych problemem. A przyczyn tego stanu jest bardzo wiele. Może to być efekt złej pielęgnacji, kwestia genetyczna lub objaw choroby atakującej ciało. Warto wiedzieć, jakie mechanizmy się za tym kryją i jakie są przyczyny wypadania włosów u mężczyzn i kobiet. Dzięki temu będziemy umieli lepiej temu zaradzić.

Włos, podobnie jak paznokieć, jest przydatkiem skóry. Pełni funkcję termoregulacyjną i ochronną, choć obecnie jego rola jest głównie estetyczna. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje odpowiedniej ilości zróżnicowanych składników odżywczych. Zaopatrzony jest w bogatą sieć małych naczyń krwionośnych znajdujących się w jego brodawce. To przez nie do jego wnętrza dostają się potrzebne elementy. Z kolei przed szkodliwym działaniem środowiska chroni włosa osłonka zbudowana z łusek. Ich budulcem są białka i lipidy. Za jego wytrzymałość odpowiada prawidłowa produkcja keratyny. W jakich sytuacjach homeostaza zostaje zaburzona? Co jest przyczyną wypadających włosów?

Procesy chorobowe obejmujące ciało mogą do tego doprowadzić. Włos jest narażony między innymi na działanie hormonów – nadmierna wrażliwość na hormon DHT (pochodną testosteronu) jest uznawana za patomechanizm łysienia androgenowgo i główną przyczynę wypadania włosów u mężczyzn. U kobiet ochronną rolę spełniają estrogeny – gdy ich zabraknie, również pojawiają się problemy – dzieje się tak po okresie przekwitania, po ciąży czy w chorobach jajników.

Destrukcyjny wpływ na włosy mają też choroby zapalne skóry głowy. Powodowane są przez grzyby lub bakterie albo mają podłoże autoimmunologiczne, czyli cebulki włosa atakowane są przez własne komórki układu odpornościowego.

Zła dieta lub przewlekłe choroby skutkują niedoborami mikro i makroelementów. Może skutkować to niedożywieniem włosa, a w efekcie degradacją cebulki i jego utratą. Dlatego ważne jest, aby nasz jadłospis bogaty był w białko, a także takie pierwiastki, jak cynk, selen czy miedź.

Włosy podatne są na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli źle je traktujemy, poddajemy forsownym zabiegom kosmetycznym lub popełniamy błędy pielęgnacyjne, możemy być pewni, że odbije się to na ich kondycji. Zbyt ciasne upinanie, związywanie, a także stosowanie nieprzystosowanej do rodzaju włosów szczotki może być przyczyną ich uszkodzenia. Uważać należy też na wysokie temperatury. Niekorzystne są prostownice i suszarki o zbyt dużej mocy. Specyfiki stosowane na skórę głowy powinny być łagodne i nie zawierać potencjalnie szkodliwych substancji.

Gdy problem wypadających włosów się nasila, sięgamy po różne metody ich zagęszczania i wzmocnienia. Popularne są maski i odżywki zawierające zestawy składników wzmagających ich porost. Korzystamy także z zabiegów kosmetycznych i fryzjerskich – doczepiania pasemek czy microringów, a także masaży i mikronakłuć, których celem jest pobudzenie metabolizmu komórek wchodzących w skład macierzy. Innym sposobem są posypki i spraye z nanowłóknami keratynowymi – nie są to leki ani suplementy, działają jedynie objawowo. Nałożone na skórę głowy dają efekt gęstych włosów i wypełniają ogniska łysienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *